JavaScript must be enabled in order for you to use the Site in standard view. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To use standard view, enable JavaScript by changing your browser options.

What's New
| Last Updated:: 13 Sep 2016

LIST OF COMMITTEES(2016-17)

                                  

1. NAAC COMMITTEE

  1. Dr. Geeta Mathur                                         Convener
  2. Dr. Chandani Saxena                                               Co-convener
  3. Dr. Alka Misra                                                 Member
  4. Dr. Jyotirmayi Tripathi                                        “”
  5. Dr. G. P. Agrawal                                               “”
  6. Dr. Surbhi Mishra                                            Co-convener
  7. Dr. Alpana Rai                                                    ””
  8. Dr. Shalini Agrawal                                            ””
  9. Dr. Archana Dixit                                                ””
  10. Dr. Sunita Dwivedi                                              “”
  11. Smt. Jaya Mishra                                                  “”

 

2. APEX COMMITTEE

  1. Dr. Alka Misra                                                 Convener
  2. Dr. Rajat Chaturvedi                                      Co-convener
  3. Dr. Sushma Pathak                                            Member
  4. Dr. Rekha Shukla                                                     ””
  5. Dr. G. Mathur                                                          ””

 

3. SEMINAR / WORKSHOP / CONVOCATION COMMITTEE

  1. Dr. Rekha Shukla                                            Convener
  2. Dr. Sudha Gupta                                             “”
  3. Dr. Surabhi Mishra                                          ””
  4. Dr. Chandni Saxena                                        ””
  5. Dr. Alka Dwivedi                                          Co-convener
  6. Dr. Sunita Dwivedi                                       Co-convener

 

4. RESEARCH & ACADEMIC COMMITTEE

  1. Dr. Sudha Gupta                                                Advisor
  2. Dr. Surabhi Mishra                                   Convener
  3. Dr. Alka Dwivedi                                    Co-convener
  4. Dr. G. P. Agrawal                                     Member
  5. Dr. Shalini Agrawal                                  Member

                             

 

5.  UGC COMMITTEE

  1. Smt. Geeta Mathur                           Convener
  2. Smt. Jyoti Agnihotri                          Co-convener
  3. Dr. Shalini Agrawal                          Co-convener
  4. Dr. Rekha Shukla                                Member
  5. Dr. Vandna Narayan                           ””
  6. Dr. Surabhi Mishra                              “”
  7. Dr. Sudha Gupta                                 “”
  8. Dr. G. P. Agrawal                               ””
  9. Dr. Jaya Mishra                                Co-ordinator C.C.J
  10. Dr. Alpana Rai                                    Member

 

6. PROCTORIAL BOARD

  1. Dr. Rajat Chaturvedi                       Chief Proctor
  2. Dr. Rani Agrawal                                Proctor
  3. Dr. Sudha Gupta                                 Proctor
  4. Dr. Gyan Prabha Agarwal                  Proctor
  5. Dr. Vandana Narain                            Member
  6. Dr. R. Kushwaha                                “”
  7. Dr. Alka Dwivedi                               “”
  8. Dr. Shalini Agrawal                            “”
  9. Smt. Vineta                                         “”
  10. Students Prefects

 

7.  Student Representatative  COUNCIL

  1. Dr. Shalini Agrawal                      Convenor
  2.  Dr. S. Pathak                                  Advisor
  3. Dr.  S. Dwivedi                               Member
  4. Dr. Archana Dixit                               “”        
  5. Dr. J. Agnihotri                                   “”
  6. Dr. Chandani Saxena                          “”
  7. Dr. Alka Dwivedi                               “”
  8. Dr. Mohini Mishra                              “”
  9. Dr. Vineta                                      Co- convenor
  10. Students Members of  Student council JAGRITI

 

8.   Anti - Ragging Cell

  1. Dr. Jyotirmayi Tripathi                    Convenor
  2. Dr. Rani Agrawal                               Member           
  3. Dr. Meena Singh Gaur                        “”
  4. Dr. Vineta                                           “”
  5.  Class representative Students          (MA-II & B.A. -II)

 

 

 

                                               9.  ADMISSION COMMITTEE

                                            
 

  1. Dr. Rekha  Shukla                                           Incharge (M.A.)
  2. Dr. C. Sahini                                                                  Member
  3. Dr. Rani Agrawal                                                            Member
  4.  Dr. Sudha Gupta                                                            Member
  5.  Dr. Sushma Pathak                                                        Member
  6.  Dr. R. Kushwaha                                                           Member
  7. Dr. Surabhi Mishra                                                          Member
  1. Dr. Shushma Pathak                                         Incharge (B.A. -III)
  2. Dr. Suman Pandey                                                         Member
  3. Dr. Meena Singh Gaur                                                  Member
  4. Dr. Surabhi Mishra                                                         Member
  5. Dr. Alpana Rai                                                               Member
  1. Dr. Richa Saxena                                                           Member

 

  1. Dr.  G. Mathur                                                            Incharge (B.A. -II)
  2. Dr.  G.P. Agrawal                                                         Member
  3. Dr.  Jaya Mishra                                                            Member
  4. Dr. R. Kushwaha                                                          Member
  5. Dr. Jyoti  Agnihotri                                                       Member
  6. Mrs. Vineta                                                                   Member                    

1.    Dr.  J. Tripathi                                                         Incharge (B.A. -I)

  1.  Smt. Seema Ghosh                                                     Member
  2. Dr. Sunita Dwivedi                                                     Member
  3. Dr. Rani Agrawal                                                       Member
  4. Dr. Archana Dixit                                                       Member
  5. Dr. Chandni Saxena                                                    Member
  6. Dr. Alka Dwivedi                                                       Member
  7. Dr. Shalini Agrawal                                                   Member
  8. Dr. M.S. Gaur                                                            Member
  9. Dr. Jaya Mishra                                                         Member
  10. Dr. Mohini Mishra                                                     Member
  11.  Smt. Vineta                                                               Member
  12. Dr. Kalpna Gaur                                                        Member
  13. Dr. Richa Saxena                                                       Member

                                                   

 

 

 

 

10 . EXAMINATION COMMITTEE

  1. Smt. Seema Ghosh                            Convener
  2. Dr. Rajat Chaturvedi                       Co-convener             
  1. Dr. Alka Misra                                  Co-convener
  1. Dr.  Rekha Shukla                            Co-convener
  2. Dr. Vandana Narain                            “”
  3. Dr. Archana Dixit                               “”

 

11. MAGAZINE & Prospectus COMMITTEE

  1. Dr. Alka Mishra                                Convener
  2. Dr. Jyotirmayi Tripathi                    Co-convener 
  3. Dr. Rekha Shukla                               Co-convener                                      
  4. Dr. Rani Agarwal                                Member
  5. Dr. Archana Dixit                               “”
  6. Dr. Chandni Saxena                            “”
  7. Dr. Surabhi Mishra                              “”
  8. Dr. Alka Dwivedi                               “”
  9. Class Representative (UG & PG)

 

12. LIBRARY & READING ROOM COMMITTEE

  1. Dr.  R. Chaturvedi                            Convener
  2. Dr. Geeta Mathur                            Co-convener
  3. Dr. S. Mishra                                       Co-convener
  4. Dr. Shalini Agarwal                            Member
  5. Dr. Jyoti Agnihotri                              “”

 

13. PRESS COMMITTEE

  1. Dr. Rani Agrawal                             Convener
  2. Dr. Jyotirmayi Tripathi                    Co-convener
  3. Dr. Sudha Gupta                                 Co-convener
  4. Dr. Kalpana Gaur                                Member
  5. Dr. R. Kushwaha                                “”
  6. Dr. Alpana Rai                                    “”
  7. Dr. Chandni Saxena                            “”
  8. Dr. Jaya Mishra                                   “”
  9. Mrs. Vineta                                         “”

 

14.STAGE DECORATION & HALL SETTING COMMITTEE

  1. Dr. Sushma Pathak                                                   Director
  2. Dr. Sunita Dwivedi                                                   Convener
  3. Dr. K. Gaur                                                               Co-convener
  4. Dr. Alka Dwivedi                                                      Co-convener
  5. Smt. Chandra Sahni                                                    Member
  6. Dr. Mohini Shukla                                                      “”
  7. Mrs. Vineta                                                                 “”

 

15.  HEALTH & HYGIENE & CIVIL DEFENCE COMMITTEE

  1. Dr. Rani Agarwal                                                     Convener                              
  2. Dr. Surabhi Mishra                                                  Co-convener
  3. Dr. Ranju Kushwaha                                                  Member
  4. Dr. Jaya Mishra                                                          Member & Convenor Civil Defence
  5. Dr. Alka Dwivedi                                                            ””
  6. Dr. K. Gaur                                                                      ””

 

16. COMMUNITY & SOCIAL DEVELOPMENT / ENVIRONMENT AWARENESS
    & ADULT EDUCATION COMMITTEE

  1. Dr. G. P. Agrawal                                                       Convenor
  2. Dr. Surabhi Mishra                                                    Co-convener
  3. Dr. Suman Pandey                                                          Member
  4. Dr. Vandana Narain                                                          “”
  5. Dr. Alpana Rai                                                                  “”
  6.  Smt. Vineta                                                                      “”

 

17. SPORTS & YOGA CELL

  1. Dr. Vandana Narayan                                                 Convener
  2. Dr. Suman Pandey                                                        Co-convener
  3. Smt. Seema Ghosh                                                       Incharge
  4. Dr. G. Mathur                                                                Member
  5. Dr. Alka Dwivedi                                                            “”
  6. Class Representative (UG & PG)

 

18. BUILDING MAINTENANCE ,COLLEGE DEVELOPMENT AND PURCHASE COMMITTEE
      

  1. Dr. Rekha Shukla                               Co-convenor
  2. Smt. Seema Ghosh                            Co-Convener
  3. Dr. Rajat Chaturvedi                          Member          
  4. Smt. Suman Pandey                            “”
  5. Dr. Geeta Mathur                                “”
  6. Dr. Vandana Narain                         Convener
  7. Dr. Jyoti Agnihotri                              Member
  8. Dr. Jaya Mishra                                   “”
  9. Dr. Surabhi Mishra                             “”

19. GUIDANCE & COUNSELLING CELL

  1. Dr. Alpana Rai                                  Convener
  2. Dr. Jyoti Agnihotri                              Co-convener
  3. Dr. Shalini Agrawal                                   “”
  4. Smt. Geeta Mathur                                     “”
  5. Dr. Surabhi Mishra                                      “”

 

20. GRIEVANCE REDRESSAL CELL FOR STUDENTS
                          

  1. Dr. R. Shukla                                   Director UG & PG
  2. Dr. J. Agnihotri                                Convener (P.G)
  3. Dr. Mohini Mishra (MA)                    Member
  4. Smt. Suman Pandey                         Convener (U.G)
  5. Smt. Seema Ghosh   (BA-I)                      Member 
  6. Dr. A. Dixit (BA-I)                                   “”
  7. Dr. Ranju Kushwaha(BA-II)                    “”       
  8. Dr. Sudha Gupta (BA-II)                          “”
  9. Dr. Gyan Prabha Agarwal (BA-III)          “”
  10. Dr. Vandna Narain (BA-III)         Co-convener

21. REFRESHMENT COMMITTEE

  1. Dr. Geeta Mathur                                         Convener
  2. Dr. Sushma Pathak                             Co-convener
  3. Dr. Gyan Prabha Agarwal                  “”
  4. Dr. Ranju Kushwaha                          “”
  5. Dr. Shalini Agarwal                            “”
  6. Dr. Meena Singh Gaur                        “”

 

22. ALUMNA COMMITTEE

  1. Dr. Jaya Mishra                                Convener
  2. Dr. Rani Agrawal                             Director                            
  3. Smt. Chandra Shani                             Member
  4. Smt. Suman Pandey                                  “”
  5. Dr. Alpana Rai                                 Co-convener
  6. Dr. Mohini Mishra                              Member

 

22.PARENT-TEACHER ASSOCIATION COMMITTEE

  1. Dr. Sudha Gupta                                                Convener
  2. Dr. Rajat Chaturvedi                                Member
  3. Smt. Suman Pandey                                Co-convener
  4. Dr . Alpana Rai                                         Member
  5. Dr. J. Agnihotri                                         Member

 

23.GRIEVANCE REDRESSAL FORUM FOR EMPLOYEES

  1. Dr. R. Chaturvedi                             Convener
  2. Dr. V. Narain                                                Co-convener
  3. Smt. Suman Pandey                             Member
  4. Smt. Jyoti Agnihotri                           “”
  5. Smt. D. Bhatnagar                              “”
  6. Smt. M. Tripathi                                  “”
  7. Smt. Sushila Sonkar                            “”

                             
 

 

24.   N.S.S.

  1.  Dr. Rekha Shukla                            Advisor
  2. Dr. K. Gaur                                         Convenor
  3.  Dr. J. Mishra                                      Co-convenor
  4.  Dr. S. Dwivedi                                  Member
  5. Dr. A. Dwivedi                                   Member     

 

  25. SALARY, ARREARS & TAXATION COMMITTEE

  1. Dr. Archana Dixit                             Convener
  2. Dr. S. Dwevedi                                  Co- convenor
  3. Dr. Gyan Prabha Agarwal                  Member
  4. Dr. Jaya Mishra                                   “”

6.   Secretary , Teachers’ Association

   26. TIME-TABLE COMMITTEE

  1. Dr. Alka Mishra                                Advisor
  2. Dr. Sudha Gupta                              Convener
  3. Dr. Gyan Prabha Agarwal                  “”
  4. Dr. V. Narain                                                  “”
  5. Dr. Ranju Kushwaha                          “”

 

  27. SCHOLARSHIP  COMMITTEE
                                          

  1. Dr.Rekha Shukla                               Co-Ordinator
  2. Dr. Archana Dixit                             Co- Coordinator
  3. Dr. Ranju Kushwaha                        Convener (OBC)                                   
  4. Dr. Surabhi Mishra                               Member(OBC)                                        
  5. Dr. Sunita Dwivedi                               OBC                              
  6. Dr. Mohini Shukla                                  OBC
  7. Dr. Richa Saxena                                    OBC
  8. Dr. Suman Pandey                                Convenor( Gen)
  9. Smt. S. Ghosh                                          Member(Gen
  10.  Dr. Vandana Narain                                Gen.
  11. Mrs. Vineta                                             Convenor (SC/ST)
  12. Dr. J. Mishra                                             SC/ST
  13. Dr. Kalpana Gaur                                     SC/ST
  14. Class Representative(UG&PG)

 

 

 

 

 

28.  Women’s Harassment Cell

  1. Dr. Geeta Mathur                             Convener
  2. Dr. R. Chaturvedi                             Co-convenor
  3. Dr. Seema Ghosh                              Co-convener
  4. Dr. Vandana Narayan                         Member
  5. Dr. Alpana Rai                                    Member
  6. Dr. Alka Dwivedi                               Member
  7. Mrs. Deepa Bhatnagar                        Member
  8. Mrs. Mridula Tripathi                          Member
  9. Mrs. Upma Pandey                             Member
  10. Class Representative (MA-II)
  11. Class Representative (BA-III)

 

 

29. R.T.I. CELL

  1. Dr. Ranju Kushwaha- Public Information Officer
  2. Dr. Rekha Shukla –        Member
  3. Dr. G. P. Agrawal-          Member
  4. Dr. Sudha Gupta-            Member
  5. Smt. Mridula Tripathi (Non- teaching)

 

30. STUDENT’S WELFARE COMMITTEE

  1. Dr. Rajat Chaturvedi                       Member
  2. Dr. Suman Pandey                            Convener
  3. Dr. Archana Dixit                               Member
  4. Dr. Shalini Agrawal                            “”
  5. Class Representative   PG
  6. Class Representative   UG

31. PHOTOGRAPHY COMMITTEE

  1. Dr. J. Agnihotri                                 Convenor
  2. Dr. Surabhi Mishra                              Member
  3. Dr. Shalini Agrawal                          “”
  4. Dr. Mohini Mishra                            “”

 

32 . Network Resource Committee

  1. Dr. Chandni Saxena                         Convenor
  2. Dr. G.P. Agrawal                                Member
  3. Dr. Shalini Agrawal                            Member
  4. Dr. Vineta                                           Member

 

 

 

 

33. Technical committee

  1. Dr. Alka Dwivedi                              Convenor
  2. Dr. Surbhi Mishra                               Advisor
  3. Dr. J. Agnihotri                                   Member
  4. Dr. Vineta                                           Member

 

34. LITERARY AND PERFORMING ART COMMITTEE

  1. Dr. Alka Mishra                                Advisor
  2. Dr. Sunita Dwivedi                           Convenor
  3. Dr. Rekha  Shukla                               Member
  4. Dr. J. Tripathi                                      Member
  5. Smt. Chandra Sahani                          Member
  6. Dr. Sushma Pathak                             Member
  7. Student Representative                       UG & PG

 

35. SOCIAL SCIENCE COUNCIL

  1. Dr. Geeta Mathur                             Advisor
  2. Dr. Surabhi Mishra                          Convenor
  3. Dr. Rajat Chaturvedi                       Co-convenor
  4. Smt. Suman Pandey                            Member
  5. Dr. G.P. Agrawal                                Member
  6. Dr. Chandni Saxena                            Member
  7. Dr. Archana Dixit                               Member
  8. Student Representative                       UG & PG

 

36. Website Committee

  1. dr. Chandni Saxena                                     Convenor
  2. Dr. A. Rai                                           Co-convenor
  3. Dr. A. Dixit                                         Member
  4. Dr. S. Dwivedi                                    Member          

 

 

                                                                                            (Dr. Niranjana Shukla)
Principal