JavaScript must be enabled in order for you to use the Site in standard view. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To use standard view, enable JavaScript by changing your browser options.

What's New
| Last Updated:: 09 Nov 2019

LIST OF COMMITTEES (2018-19 & 2019-20)

                                  

  1. NAAC COMMITTEE
  1. Dr. Chandni Saxena                                     Convenor
  2. Dr. Surbhi Mishra                                        Co-convenor
  3. Dr. Jyotirmayi Tripathi                                    Member
  4. Dr. G. P. Agrawal                                               “”
  5. Dr. Rani Agrawal                                                “”
  6. Dr. Sunita Dwivedi                                             “”
  7. Dr. Alpana Rai                                                    ””
  8. Dr. Archana Dixit                                               ””
  9. Dr. Shalini Agrawal                                            ””

 

 

2.  APEX COMMITTEE

  1. Dr. Rekha Shukla                                            Convenor
  2. Dr. Rajat Chaturvedi                                     Co-convenor                         
  3. Dr. Sushma Pathak                                             Member
  4. Dr. J. Tripathi                                                        ””
  5. Dr. Rani Agrawal                                                  ””
  6. Dr. Sudha Gupta                                                   ””

 

 

 

3.  ACADEMIC COMMITTEE

  1. Dr. Alka Dwivedi                                    Convenor
  2. Dr. Sunita Dwivedi                                 Co-convenor (Seminar/Workshop/Convocation)
  3. Dr. Surabhi Mishra                                Co-convenor (Research)
  4. Dr. G.P. Agrawal                                                Co-convenor (Time Table)
  5. Dr. Sudha Gupta                                       Member
  6. Dr. Alpana Rai                                          Member
  7. Dr. Archana Dixit                                      Member
  8. Dr. Chandni Saxena                                  Member

 

 

                             

4.  UGC PLANNING BOARD

  1. Dr. Alka Dwivedi                              Convenor
  2. Dr. Shalini Agrawal                          Co-convenor
  3. Dr. Sudha Gupta                              Co-ordinator Equal Opportunity Centre
  4. Dr. Jaya Mishra                                Co-ordinator C.C.J.
  5. Dr. Chandni Saxena                          Co-ordinator N.R.C.
  6. Dr.  Birendra Singh                             Deputy Librarian
  7. Sri Anjani Kumar                                O.S.
  8. Sri Ashok Yadav                                Accountant

 

5. PROCTORIAL BOARD

  1. Dr. Sudha Gupta                              Chief Proctor
  2. Dr. Rani Agrawal                                Proctor
  3. Dr. Gyan Prabha Agarwal                  Proctor
  4. Dr. Vandana Narain                            Proctor
  5. Smt. Suman Pandey                            Member
  6. Dr.Ranju Kushwaha                           Member
  7. Dr. Sunita Dwivedi                             Member
  8. Dr. Archana Dixit                               Member
  9. Students Prefects

 

 

6.    Anti - Ragging Cell

  1. Dr. Jyotirmayi Tripathi                    Convenor
  2. Dr. Rani Agrawal                                Member          
  3. Dr. Meena Singh Gaur                        “”
  4. Dr. Shalini Agrawal                            “”
  5.  Class representative Students          (MA-II & B.A. -II)

 

 

 

7.  EXAMINATION COMMITTEE

  1. Smt. Seema Ghosh                                                    Convenor
  1. Dr. Sushma Pathak                                                   Co-convenor
  1. Dr.  Rani Agrawal                                                    Co-convenor
  2. Dr. Rajat Chaturvedi                                               Co-convenor             
  3. Dr. Vandana Narain                                                    Member
  4. Dr. Suneeta Dwivedi                                                  “”
  5. Dr. Archana Dixit                                                       “”
  6. Dr. Alka Dwivedi                                                       “”

 

 

 

8. ADMISSION COMMITTEE
                                           
          Dr. Shushma Pathak          Convenor

  1. Dr. Sudha Gupta                                             In-charge (M.A.)
  2. Dr. J. Agnihotri                                                              Member
  3. Dr. Suneeta Dwivedi                                                      Member
  4. Dr. Rani Agrawal                                                            Member
  5. Dr. R. Kushwaha                                                            Member
  6. Dr. Surabhi Mishra                                                          Member

 

  1. Dr. Rajat Chaturvedi                                         In-charge (B.A. -III)
  2. Dr. Suman Pandey                                                          Member
  3. Dr. Vandana Narain                                                        Member
  4. Dr. Meena Singh Gaur                                                    Member
  5. Dr. Alpana Rai                                                                Member
  6. Dr. J. Agnihotri                                                                   Member
  1. Dr.  R. Agrawal                                                 In-charge (B.A. -II)
  2. Dr.  G.P. Agrawal                                                          Member
  3. Mrs.  Jaya Mishra                                                           Member
  4. Dr. Chandni Saxena                                                       Member
  5. Dr. Akanksha Gupta                                                      Member
  6. Dr. Sadhana Yadav                                                       Member

           

1.    Dr.  J. Tripathi                                                 In-charge (B.A. -I)

  1.  Smt. Seema Ghosh                                                        Member
  2. Dr. Archana Dixit                                                          Member
  3. Dr. Alka Dwivedi                                                          Member
  4. Dr. Shalini Agrawal                                                       Member
  5. Dr. Mohini Shukla                                                         Member
  6.  Dr. Kalpna Gaur                                                           Member
  7. Dr. Khushboo                                                                Member
  8. Dr. Richa Saxena                                                           Member
  9. Dr. Ruchi Katiyar                                                          Member

 

 

 

 

 

 

10. MAGAZINE & Prospectus COMMITTEE

  1. Dr. Rani Agrawal                             Convenor
  2. Dr. Jyotirmayi Tripathi                    Co-convenor 
  3. Dr. Sudha Gupta                                 Member
  4. Dr. Surabhi Mishra                              “”
  5. Smt. Jaya Mishra                                “”
  6. Dr. Sunita Dwivedi                             “”   
  7. Dr. Archana Dixit                               “”
  8. Dr. Chandni Saxena                            “”
  9. Dr. Alka Dwivedi                               “”
  10. Class Representative (UG & PG)

 

11. LIBRARY & READING ROOM COMMITTEE

  1. Dr.  R. Chaturvedi                            Convenor
  2. Dr. S. Pathak                                    Co-convenor
  3. Dr. S. Gupta                                      Co-convenor
  4. Smt. Jaya Mishra                                 Member
  5. Dr. Shalini Agarwal                            Member
  6. Dr. Khushboo                                    Member
  7. Dr. Sadhana Yadav                            Member
  8. Mr. Ashok Yadav                               Member
  9. Class representative Students

 

12. PRESS & PHOTOGRAPHY COMMITTEE

  1. Dr. Sunita Dwivedi                           Convenor
  2. Dr. Shalini Agrawal                          Co-convenor (Photography)
  3. Dr. R. Kushwaha                                Member
  4. Dr. J. Mishra                                       “”
  5. Dr. Alpana Rai                                    “”
  6. Dr. Chandni Saxena                            “”
  7. Dr. Mohini Shukla                              “”
  8. Dr. Akanksha                                      “”

 

13.STAGE DECORATION & HALL SETTING COMMITTEE

  1. Dr. Sushma Pathak                           Director
  2. Dr. Sunita Dwivedi                           Convenor
  3. Dr. Alka Dwivedi                              Co-convenor
  4. Dr. K. Gaur                                       Co-convenor
  5. Dr. J. Agnihotri                                   Member
  6. Dr. Mohini Shukla                              “”

 

 

 

 

14.  HEALTH & HYGIENE & CIVIL DEFENCE COMMITTEE

  1. Dr. Rani Agarwal                             Convenor                              
  2. Dr. Surabhi Mishra                          Co-convenor
  3. Dr. Alka Dwivedi                              Co-convenor
  4. Dr. Ranju Kushwaha                          Member
  5. Dr. Jaya Mishra                                   Member & Convenor Civil Defense
  6. Dr. Alka Dwivedi                                   ””
  7. Dr. K. Gaur                                             ””

 

15. COMMUNITY & SOCIAL DEVELOPMENT / ENVIRONMENT AWARENESS
    & ADULT EDUCATION COMMITTEE

  1. Dr. G. P. Agrawal                            Convenor
  2. Dr. Surabhi Mishra                           Co-convenor
  3. Dr. Vandana Narain                            Member
  4. Mrs. Suman Pandey                                “”
  5. Dr. Alpana Rai                                        “”
  6. Dr. Richa Saxena                                    “”

 

16. SPORTS COMMITTEE

  1. Dr. Vandana Narayan                       Convenor
  2. Mrs. Suman Pandey                         Co-convenor
  3. Smt. Seema Ghosh                             In-charge
  4. Dr. Sunita Dwivedi                                Member                            
  5. Dr. Alka Dwivedi                                     “”
  6. Dr. Khushboo                                           “”
  7. Class Representative (UG & PG)

 

17. BUILDING MAINTENANCE ,COLLEGE DEVELOPMENT AND PURCHASE COMMITTEE
      

  1. Dr. Vandana Narain                         Convenor
  2. Smt. Seema Ghosh                            Co-convenor
  3. Smt. Suman Pandey                             “”
  4. Dr. R. Kushwaha                                 “”
  5. Smt. Jaya Mishra                                  “”
  6. Dr. Alka Dwivedi                                “”
  7. Shri |Anjani Tiwari                               “”
  8. Shri Ashok Yadav                                “”

 

18. GUIDANCE & COUNSELLING CELL

  1. Principal                                  Chairperson
  2. Dr. Alpana Rai                                  Member
  3. Dr. Sadhana Yadav                            Member

 

 

19. GRIEVANCE REDRESSAL CELL FOR STUDENTS
                          

  1. Dr. Sunita Dwivedi                              Convenor (P.G)
  2. Dr. Mohini Mishra (MA)                        Member
  3. Smt. Suman Pandey                             Convenor (U.G)
  4. Smt. Seema Ghosh   (BA-I)                    Member 
  5. Dr. A. Dixit (BA-I)                                   “”
  6. Dr. Sudha Gupta (BA-II)                         “”       
  7. Dr. Ranju Kushwaha (BA-II)                   “”
  8. Dr. Gyan Prabha Agarwal (BA-III)         “”  
  9. Dr. Vandna Narain (BA-III)                Co-convenor

20. REFRESHMENT COMMITTEE

  1. Dr. Ranju Kushwaha                      Convenor
  2. Dr. Sushma Pathak                           Co-convenor
  3. Dr. Gyan Prabha Agarwal                  “”
  4. Dr. Meena Singh Gaur                        “”
  5. Dr. Shalini Agarwal                            “”

 

21. ALUMNA COMMITTEE

  1. Dr. Rani Agrawal                             Director                            
  2. Dr. Jaya Mishra                                Convenor
  3. Dr. Alpana Rai                                  Co-convenor
  4. Smt. Suman Pandey                            Member
  5. Dr. Mohini Shukla                              Member

 

22.PARENT-TEACHER ASSOCIATION COMMITTEE

  1. Dr. Sudha Gupta                                    Convenor
  2. Smt. Suman Pandey                                Co-convenor
  3. Dr. Rajat Chaturvedi                                Member
  4. Dr . Alpana Rai                             Member
  5. Dr. J. Agnihotri                             Member

 

23.  N.S.S.

  1. Dr. K. Gaur                                       Convenor
  2.  Dr. J. Mishra                                    Co-convenor
  3.  Dr. S. Dwivedi                                   Member
  4. Dr. A. Dwivedi                                   Member 
  5. Mr. Ashok Yadav                               Member 

 

 

 

  24. SCHOLARSHIP  COMMITTEE
                                          

  1. Principal                                             Nodal Officer
  2. Dr. Ranju Kushwaha                            Nodal Officer- ST/ General
  3. Dr. Meena Singh                                  Nodal Officer- OBC
  4. Dr. Akanksha                                       Nodal Officer- SC
  5. Mr. Ashok Yadav                                                 Member
  6. Student Representative  (UG & PG)        Member

25.  Women’s Harassment Cell

  1. Dr. Vandana Narain                                     Conveneor
  2. Dr. S. Pathak                                                 Co-convenor
  3. Student Representative  (MA-II)                   Member
  4. Student Representative  (BA-III)                   Member
  5.  (NGO- Representative)                                  Member

 

26. R.T.I. CELL

  1. Dr. Ranju Kushwaha-                                  Officer In-charge
  2. Mr. Ashok Yadav                                           Admin Officer

 

27. Website Committee

  1. dr. Chandni Saxena                                                 Convenor
  2. Dr. A. Rai                                                      Co-convenor
  3. Dr. S. Dwivedi                                                Member
  4. Dr. A. Dixit                                                     Member

 

28. ROVERS &  RANGERS

  1. Principal
  2. Khusboo
  3. Sadhana Yadav

 

29. STUDENT WELFARE, STUDENT REPRESENTATIVEAND CULTURAL COUNCIL

  1. Mrs. Suman Pandey                        Convenor (Incharge S.W.F)
  2. Dr. J. Mishra                                     Co-convenor
  3. Dr. Archana                                        Member
  4. Dr. Richa Saxena                                Member
  5. Dr. Sushma Pathak                           Incharge Cultural
  6. All Music Department                                    Member
  7. Dr. J. Agnihotri                                   Member
  8. Dr. Kalpana Gaur                                Member
  9. Class Representative  (PG)                 Member
  10. Class Representative  (UG)                Member

                                                                                                

        

 

 

                                                                                            (Dr. Rajat Chaturvedi)
Principal